Fotowoltaika dla wspólnot

Fotowoltaika dla wspólnot Warszawa i okolice

Fotowoltaika na bloku Warszawa i okoliceMontaż fotowoltaiki dla Wspólnot Mieszkaniowych i Spółdzielni

Energia z paneli fotowoltaicznych to ekonomiczne rozwiązanie nie tylko dla mieszkańców domów jednorodzinnych i właścicieli budynków firmowych. Dzięki nowym możliwościom także mieszkańcy bloków mogą produkować energię słoneczną na dogodnych warunkach.

Fotwoltaika dla bloku – zalety

  • Obniżenie kosztów eksploatacji części wspólnych takich jak klatki schodowe, windy, korytarze piwnice, garaże.
  • Możliwość gromadzenia nadwyżki energii w magazynach lub odsprzedania do firmy energetycznej.
  • Regularne pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych, które mogą być przeznaczone np. na remonty.

Prosument lokatorski dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni

Prosument Lokatorski – definicja

Prosument lokatorski to pojęcie dotyczące spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, a także TBS-ów. Jest to nowa forma wsparcia oraz nowy system rozliczenia energii elektrycznej dla części wspólnej tych budynków, zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologi. Rozwiązanie to  kierowane jest nie tylko do mieszkańców dużych miast takich jak Warszawa, ale także mniejszych miejscowości województwa mazowieckiego oraz innych obszarów kraju. Spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe w ramach nowych przepisów mogą zainwestować w przewymiarowane instalacje fotowoltaiczne, a co za tym idzie korzystać z funduszy uzyskanych ze sprzedanych nadwyżek energii.

Jak zostać Prosumentem Lokatorskim?

Prosumentem lokatorskim może zostać każda spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa czy też Towarzystwo Budownictwa Społecznego, której zarządca uchwali budowę fotowoltaiki na bloku lub przynależnym terenie oraz zgłosi do sprzedawcy energii elektrycznej nowy sposób rozliczenia rachunków. Prosumentem lokatorskim może zostać także zarządca budynku wielorodzinnego, który posiada już instalację fotowoltaiczną w bloku, jednak aby skorzystać z dotacji na panele fotowoltaiczne będzie on zobowiązany do rozbudowy posiadanej instalacji PV dla mieszkańców bloku o minimum 25% mocy. Środki z dotacji można przeznaczyć na zakup, montaż oraz budowę instalacji.

Prosument lokatorski – korzyści

Korzyści dla prosumenta lokatorskiego wynikają z możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy większej, niż to wynika z zapotrzebowania danego budynku oraz preferencyjnej formy rozliczenia energii elektrycznej. Nowa formuła pozwala bowiem nie tylko na wykorzystanie pozyskanego prądu z instalacji fotowoltaicznej na bloku lub terenie należącym do spółdzielni na cele wspólne, takie jak oświetlenie klatek schodowych, zasilenie domofonu itp., ale także na rozliczenie nadwyżki wyprodukowanej energii z zakładem energetycznym, a co za tym idzie pozyskanie dodatkowych przychodów, które zarządcy będą mogli przeznaczyć np. na wydatki związane z remontem.

Fotowoltaika dla bloku Warszawa - Nasze realizacje

Fotowoltaika na bloku Warszawa
Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych Warszawa
Fotowoltaika dla bloku Warszawa
Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych Warszawa
Fotowoltaika na bloku Warszawa Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych Warszawa Fotowoltaika dla bloku Warszawa Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych Warszawa

Jako firma zapewniająca montaż paneli fotowoltaicznych w Warszawie i okolicach, naszym klientom oferujemy również wykonanie instalacji fotowoltaicznej na bloku lub przynależnym terenie. Zalety instalacji fotowoltaicznej dla bloku są nieocenione. Warto pamiętać, iż jest to inwestycja długoterminowa, która może przynosić oszczędności na lata. Co więcej, instalacja paneli nie wymaga uciążliwych remontów ani stresujących robót budowlanych.

Prosument Lokatorski Mazowieckie

Pośród wykonanych przez nas instalacji fotowoltaicznych znajdują się także te zrealizowane dla wspólnot mieszkaniowych z Warszawy i okolic. W galerii zdjęć przedstawimy naszą instalację PV dla bloku mieszkalnego gdzie zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne, których moc jest wystarczająca, aby pokryć wymagane zapotrzebowania energetycznego budynku i obniżyć koszty energii elektrycznej dla lokatorów.

Instalacja Fotowoltaiczna dla wspólnot mieszkaniowych

Montaż paneli fotowoltaicznych na bloku

Montaż fotowoltaiki na bloku stwarza szereg możliwości ekonomicznych dla mieszkańców bloku. Dachy tych budynków są przeważnie płaskie, a budynki często niezacienione, co pozwala na efektywne wykorzystanie instalacji oraz montaż paneli fotowoltaicznych na bloku, produkujących więcej prądu aniżeli jest konieczne do pokrycia autokonsumpcji części wspólnej. Inwestycja w instalację PV na dachu bloku niesie za sobą wymierne korzyści, takie jak oszczędność kosztów energii oraz minimalizacja emisji CO2 do atmosfery, dlatego nasza firma oferuje sprzedaż, montaż i serwis instalacji fotowoltaicznej dla wspólnot mieszkaniowych z Warszawy oraz sąsiednich miejscowości.

System rozliczeń dla wspólnot

Dotychczasowe zasady umożliwiały odzyskanie tylko 20% zwrotu niewykorzystanych środków oraz wiązały się z ryzykiem utraty wynagrodzenia za niedoliczoną energię wprowadzoną do sieci. Prosument lokatorski wprowadza zmianę, jaką jest odzyskanie energii wprowadzonej do sieci, o wartości nadprodukowanej energii rozliczanej według cen hurtowych w postaci comiesięcznego przelewu na wskazane konto. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że pozwala wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni uzyskać znaczne oszczędności, a jednocześnie zgromadzić dodatkowe środki, które mieszkańcy będą mogli przeznaczyć na potrzeby danego budynku, takie jak remont lub obniżenie czynszów lokatorów.

Wielkość instalacji PV dla wspólnot

Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie oraz TBS-y mogą uchwalić, wykonanie instalacji PV w bloku o mocy przekraczającej zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Co więcej, uzyskana nadwyżka może zostać rozliczona z zakładem energetycznym w całości, a zyski ze sprzedaży nadmiarowej energii mogą posłużyć np. do celów remontowych. Dodatkowo każdy zarządca może uchwalić wykonania instalacji fotowoltaicznej bez konieczności stosowania dotychczas obowiązujących ograniczeń (50 kW). Niewątpliwie rozwiązanie to otwiera przed zarządcami i właścicielami budynków wielorodzinnych korzystne warunki korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika i magazyny energii dla wspólnot Warszawa

Fotowoltaika dla wspólnot Warszawa i okoliceMontaż fotowoltaiki z magazynem energii na bloku to innowacyjne rozwiązanie, które w jeszcze większym stopniu wpływa na oszczędność kosztów związanych z produkcją energii ze słońca. Magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej pozwala bowiem gromadzić nadwyżkę energii, która może zostać wykorzystana do zasilania części wspólnej po zachodzie słońca, gdy instalacja PV nie produkuje prądu.

 

Magazyn energii dla Prosumenta Lokatorskiego

Montaż magazynu energii w bloku pozwala na wzrost autokonsumpcji nawet do 70% wyprodukowanej energii z własnej instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu konieczność pobierania płatnej energii z sieci zostaje znacznie ograniczona, tym samym zmniejszając wysokość opłat za energię elektryczną. Dodatkowo magazyn energii dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni umożliwia wydzielenie obwodów zasilania gwarantowanego dla części wspólnych budynku, takich jak serwery, klatki schodowe czy też bramy garażowe.

Montaż fotowoltaiki Mazowieckie - obszar naszego działania

Fotowoltaika dla wspólnot Warszawa i okolice

Nasza firma zapewnia montaż instalacji PV w Warszawie i okolicach dla wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni. Regionem naszego działania objęte są takie miasta Mazowsza jak: Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Legionowo, Ostrołęka, Piaseczno, Otwock, Ciechanów, Żyrardów, Mińsk Mazowiecki, Wołomin, Sochaczew, Mława, Grodzisk Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszków, Ostrów Mazowiecki, Płońsk, Pułtusk, Gostynin, Sokołów Podlaski, Sierpc, Kozienice, Przasnysz, Garwolin, Grójec, Węgrów, Szydłowiec, Ożarów Mazowiecki, Maków Mazowiecki, Żuromin, Zwoleń, Białobrzegi, Łosice, Przysucha oraz Lipsko.

Fotowoltaika dla wspólnot Dofinansowanie

Grant OZE przeznaczony jest dla właścicieli oraz zarządców budynku wielorodzinnego:

  • wspólnot mieszkaniowych,
  • spółdzielni mieszkaniowych,
  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • towarzystw budownictwa społecznego,
  • społecznych inicjatyw mieszkaniowych,
  • spółek prawa handlowego,
  • osób fizycznych.

Celem programu jest refundacja kosztów inwestycji do 50% przedsięwzięcia netto (czyli bez podatku VAT). Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.

Środki pozyskane z tego programu można przeznaczyć na zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnych źródeł energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której instalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.

Instalacje odnawialnego źródła energii musi wytwarzać energię na potrzeby budynku będącego przedmiotem przedsięwzięcia.

Inwestycje będą realizowane w ramach programu TERMO oraz rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Środki KPO będą uzupełnione przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Fundusz Dopłat, zasilane przez Budżet Państwa i zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nie ma konieczności spełnienia dodatkowych warunków dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 lutego 2023 roku w Banku Gospodarstwa Krajowego do 30 czerwca 2026 roku. Nabór wniosków będzie ciągły.

Fotowoltaika dla domu Warszawa - Nasze ostatnie realizacje